بلاگ, دندانپزشکی زیبایی

کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان

فهرست مطلب

کامپوزیت دندان به شما کمک میکند لبخند زیباتری داشته باشید و این امرموجب شده تا افرادی با هزینه های بالایی مواجه شوند. باید گفت اگر کامپوزیت به شیوه درست و با استفاده از موادی سالم به کار برود بدون هیچی آسیبی بر روی دندان فرد قرار میگیرد. برای جلوگیری از صدمه وآسیب دیدن باید به نکات بسیار توجه کرد.

ما میخواهیم در اینجا شما را با مراحل کامپوزیت دندان، شرایط، کاربرد و نتیجه عملکرد متخصص دندانپزشک در کامپوزیت دندان بیشتر آشنا کنیم.

 

کامپوزیت دندان چیست؟

 

در واقع لمینیت کامپوزیتی نام کامل کامپوزیت است و بر روی سطوح بیرونی دندانها قرار داده میشود. که دارای چندین مدل رنگی متفاوت از سفید میباشد. همچنین میشود کامپوزیت را با رنگ دندان و یا متناسب با رنگ پوست افراد مناسب ترین رنگ را انتخاب کرد.

کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان

کاربرد کامپوزیت دندان

 

از کامپوزیت دندان جهت تغییر فرم و یا تغییر رنگ دندان استفاده شود.معمولاً برای افرادی که دچار بی نظمی دندانی خفیف میباشند کامپوزیت استفاده میشود. دیاستم یا همان فاصله بین دندانی نیز در این روش مورد درمان میباشد.

در مواقعی که فاصله در دندانها زیاد باشد و منظم نباشند نیاز به روش و درمان دیگری دارند همچنین میتوان برای روشن شدن رنگ دندانهای تیره و یا حتی برای افرادی که مشکل زردی دندان دارند و همچنین در شرایطی با استفاده از قهوه و سیگار دچار تغییر رنگ دندانی میباشند، میشود از کامپوزیت دندان برایشان استفاده کرد.

 

تفاوت کامپوزیت دندان و لمینت دندان چیست؟

 

تراش دندان: استفاده ازلمینیت با جنس سرامیک با تراشیده شدن کم دندان همراه میباشد ولی در کامپوزیت دندان معمولا نیاز به تراش کمتر دارد. پس باید به افرادی که اعتمادی به دائمی بودن روش سفید کردن دندان ندارند بگوییم کامپوزیت برای شما راهی است بسیار مناسب. به این دلیل که قابل برگشت تر است.

زمان مورد نیاز: قالب گیری و بعد از آن ارسال به لابراتوارمراحل قبل از لمینیت میباشند که زمانی در حدود 3 هفته نیاز دارند ولی در روش کامپوزیت در اولین جلسه ودر همان کلینیک یا مطب قابل اجرا میباشد.

میزان مقاومت: باید گفت مقاوت در کامپوزیت از روش لمینیت سرامیکی کمتر است وهمچنین لمینیت نیاز به مراقبت کاملی دارد. ولی در کامپوزیت نسبت به لمینیت سرامیکی خاصیت رنگ پذیری بالاتری وجود دارد زیرا لمینیت سرامیکی مقاومت بیشتری نسبت به کامپوزیت دارد.

 

مراحل کامپوزیت دندان چگونه است؟

در مرحله اول معاینه و باید بدانید این مرحله بسیار مهم است زیرا نمیشود برای دندان تمام افراد درخواست کننده عمل کامپوزیت را انجام داد.

البته در بسیاری از موارد دندانپزشکان این کار را برای تمامی مراجعه کنندگان انجام میدهند. اما وقتی شما شرایط فک و صورتی مناسب را دارا نباشید در نتیجه شما نه تنها زیباتر نمیشوید بلکه با مشکلاتی روبه رو خواهید شد. به این دلیل میباشد که مرحله ی معاینه بسیار حائز اهمیت میباشد.

 

در مرحله معاینه قبل از کامپوزیت دندان چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

متخصص باید دراین مرحله با معاینه کردن فرد وضعیت دندان، فک پایین و فک بالا را با توجه به یکدیگر و شرایط قرار گرفتن دندان با لب و یک سوم انتهای دهان را بررسی کند.

مرحله بعدی انجام کامپوزیت بر روی دندان میباشد و در دو جلسه که هر کدام حدودا پنج ساعت وقت نیاز دارند و برای هر فک این مقدار زمان لازم میباشد، که معمولاً شامل 8 تا 10 دندان درهرجلسه میشود.عمل کامپوزیت معمولا در همان مطب مناسب که از اول مراجعه شده قابل انجام میباشد.

کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان

طول عمر کامپوزیت دندان چقدر است؟

 

جواب درست این میباشد که : طول عمر آن وابسته به خود شما میباشد. این به چگونگی مراقبت از دندانها توسط خود شما برای سفید ماندن دندان میباشد.

اگر بهداشت دندان برای شما مهم نباشد بهتر است به فکر کامپوزیت کردن نباشید زیرا کامپوزیت از خود دندان ها حساس تر میباشند و میانگین طول عمر کامپوزیت میانگین چهار الی پنج سال میباشد.

چنانچه قهوه وچای زیاد میل میکنید و نمیتوانید مصرف آن را کمتر کنید و خوردنی های سفت خورده و از نخ دندان برای تمیز کردن دندان ها استفاده نمیکنید ، باید بگوییم عمر کامپوزیت شما کم خواهد بود. بلکه ممکن است با خوردن و آشامیدن مواد غذایی و رنگ موجود در مواد خوراکی باعث به وجود امدن لکه های رنگی روی دندانهای شما بشود. ولی در کل میشود این خبر خوب را هم به شما بدهیم که پالیش در روش کامپوزیت قابل استفاده میباشد که با پالیش میشود به رنگ اولیه در کامپوزیت رسید.

البته نا گفته نماند روش مورد استفاده متخصص و مواد مورد استفاده در کامپوزیت بسیار موثر است. ولی مهم تر از آن شیوه ی رعایت بهداشت و مراقبت شما از دندان خود میباشد که باعث ماندگاری کامپوزیت و لبخند زیبای شما میشود.

هزینه کامپوزیت دندان چقدر است؟

از موارد مورد بحث در زمینه کامپوزیت دندان مساله قیمت و هزینه میباشد که شامل تفاوت های زیادی میشود .اگر چه همیشه پرداخت پول زیاد نشانه کیفیت بالا نیست، ولی باید مطمعن باشید با پرداخت هزینه کم هم نمیشود به دنبال کیفیت بالا بود!

یک دندانپزشک کیفیت حاصل از کار خود و سلامت دهان و  دندان شما را میتواند تضمین کند. هزینه در این روش برای سفید شدن دندان شما توسط  دندانپزشک ها متفاوت است.

پیشنهاد ما این است که پیش از شروع نمونه کارهای دندانپزشک را حتما دیده و از اعتبار مطب مطمئن شوید.

در زمانی که متخصص مناسب جهت کامپوزیت انتخاب نشود با عوارض بعد از کار روبرو میشوید. التهاب لثه و بوی بد دهان از موارد دیده شده است. در صورتی که به طور تخصصی و اصولی کامپوزیت انجام نشود لثه ها با التهاب مواجه و موجب بوی بد دهان میشود.

 

آیا شما نیز کاندید مناسب برای کامپوزیت دندان هستید؟

برای داشتن دندانهای سفید و زیبا، کامپوزیت راه حل مناسبی میباشد و میتوان در جهت رفع نقص دندان بهره گرفت. برای مثال اگر دندانها کمی دچار کجی باشند، یا در بین دندانها فاصله وجود داشته باشد کامپوزیت بسیار مفید واقع میشود. اما در کل مشکلات بزرگتر را نمیشود با کامپوزیت رفع کرد. چنانچه شما دارای دندان هایی باشید که پزشک اجازه درمان با کامپوزیت را داده باشد میتوان اقدام کرد ولی در مواردی شما نمیتوانید کاندید مناسب جهت کامپوزیت باشید:

 

مشکل دندان های برجسته بعد از کامپوزیت دندان

کامپوزیت با لایه ایی نازک میتواند موجب جلوتر آمدن دندانها به صورت خیلی کم بشود. و در واقع برجستگی دندانها کمی بیشتر خواهد بود. در این راستا متخصص شرایط دندانی و فک شما را قبل از انجام عمل کامپوزیت مورد بررسی قرار میدهد و اگر بررسی ها نشان از جلو بودن دندانهای شما داشته باشد ، شما شرایط مناسب برای کاندید شدن را ندارید.

 

رعایت نکردن بهداشت دهان و دندانها کامپوزیت را خراب می کند

ما به شما گفتیم که رعایت بهداشت بعد از کامپوزیت امربسیارضروری میباشد. زیرا دندانهایی با روکش کامپوزیت بسیار سریع تر از دندانهای طبیعی شما به خود رنگ میگیرند. و عدم استفاده از مواد خوراکی سفت از موارد مهم میباشد. لذا اول باید از بابت نگهداری و رسیدگی به دندانهای کامپوزیتی خود مطمعن باشید، به این دلیل که در این شرایط شما با رعایت قوانین نگهداری از کامپوزیت میتوانید کاندید مناسبی باشید.

 

نامنظمی بیش از حد دندان ها با کامپوزیت برطرف نمی شود

همانگونه که قبلاً گفتیم در روش کامپوزیت میتوان دندانهایی با مقدار کمی بی نظمی و با فاصله ی بین دندانی اندک را پوشش داد. که با شکلی طبیعی فاصله ها را جبران میکند. اما در شرایطی با میزان بالای بی نظمی دندانی تنها راه حل استفاده از روش ارتودنسی میباشد. واقعیت امر این است که بی نظمی های بیش از حد در دندان با روش کامپوزیت درمان نخواهند شد.

شما با معاینه دندان های خود و یا با ارسال عکس دندان خود برای دکتر مجید جعفری میتوانید متوجه این شوید که آیا شرایط لازم برای این روش را دارا میباشید یا خیر.

 

متخصص و دندانپزشک زیبایی کامپوزیت دندانی

چرا باید در زمان تصمیم به اجرای روش کامپوزیت بر روی دندان خود به دندانپزشک زیبایی مراجعه کنید؟ بنا به این دلیل که انجام روش کامپوزیت اگر به درستی و رعایت اصول انجام نشود با عوارض بسیاری مواجه میشوید و میتوان به عدم توانایی شخص بیمار برای استفاده از نخ دندان و ایجاد التهاب لثه همچنین خرابی دندان و بوی بد در دهان شود. پس پیشنهاد ما مراجعه به دندانپزشک  خوب مناسب و مطمئن میباشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *