بلاگ

لمینت دندان

لمینت دندان

لمینت دندان

فهرست مطلب

لمینت دندان از دوام و طول عمر زیادی برخوردار است. اما مواردی هم وجود دارد، که می تواند در افزایش دوام دندان لمینت شده موثر باشد و یک درمان موفقیت آمیز را به همرا داشته باشد.

جنس لمینت دندان از چیست؟

معمولا لمینت دندان از جنس سرامیک و کامپوزیت است. لمینت جنس کامپوزیت از محلول رزین همرنگ دندان ساخته می شود. این محلول را روی دندان ها می مالند.

لمینت از جنس سرامیک را در لابراتوار دندانپزشکی به صورت یک پوسته همرنگ دندان می سازند. دوام لمینت سرامیکی نسبت به لمینت کامپوزیت بسیار بیشتر است، که معمولا عمر بین 15 تا 25 سال را دارد.

آماده سازی لمینت با چه کیفیتی ساخته می شود؟

ساخت لمینت دندان از کیفیت بسیار زیادی برخوردار است. به این صورت که، کیفیت ساخت نشان دهنده خاصیت لمینت می باشد. بخصوص در لبه های آن که با دندان های دیگر تماس دارد. حتی رنگ آن هم بسیار مهم است که، با دندان های دیگر تطبیق داشته باشد.

لمینت دندان مناسب چه تیپ دندانی است؟

دندان هایی با ساختار مناسب و قدرتمند کمتر دچار اتفاقاتی مانند، لب پر شدن، ترک خوردن و جدا شدگی می شوند. دندان هایی که از استقامت کمتری برخوردار هستند، می توانند از روش روکش دندان استفاده کنند.      

تطابق رنگ دندان در لمینت چگونه است؟

تراشیدن دندان و رنگ اصلی دندان، قبل از لمینت بر روی رنگ نهایی بسیار تاثیر گذار است.  

در صورت رنگ بد و لکه بر روی دندان امکان دیده شدن از پشت لمینت وجود دارد، پس با این وجود باید مینای دندان بیشتر تراشیده شود. اگر قبل از اینکه لمینت را انجام دهید، دندان ها را سفید نمایید، مقدار تراشیدن بسیار کمتر می شود.   

لمینت دندان قبل و بعد

آماده کردن دندان قبل از لمینت

آماده کردن دندان به روش مناسب بخصوص لبه های دندان قبل از انجام لمینت بسیار با اهمیت است. دندانپزشک آماده سازی دندان را بر حسب استحکام دندان و نیازهای زیبایی انجام می دهد.    

با این وجود برای همه بیماران و همه دندان ها نمی توان یک کار را انجام داد. با توجه به بعضی شرایط احتمال کم کردن ارتفاع دندان و یا اینکه دست نخورده ماندن لبه های دندان وجود دارد.

دندان‌های دارای انحراف و کجی

اگر دندان ها در یک ردیف قرار نگیرند، و کج باشند، باید قبل از انجام لمینت برای آماده سازی اقدام نمایید. البته اگر کجی دندان ها به سمت داخل شیب داشته باشند، می توان با بالا بردن ضخامت لمینت این مشکل را حل کرد.   

چسباندن لمینت به دندان چگونه است؟

برای اینکه طول عمر لمینت دندان بیشتر شود، باید از چسب مرغوب و روش مناسب استفاده نمایید.  

اگر به صورت صحیح لمینت چسبیده شود، طول عمر لمینت افزایش می یابد و مانع از ضعیف شدن دندان و لمینت می شود. 

نکات بهداشتی دهان

رعایت کردن بهداشت دهان یکی از موارد بسیار مهم و ضروری در افزایش طول عمر لمینت است.

رعایت نکردن بهداشت دهان باعث می شود که، دندان ها دچار پوسیدگی و آسیب شوند. با رعایت نکردن این موضوع لمینت خود را از دست خواهید داد.

رعایت برنامه غذایی مناسب

لمینت در اثر خوردن غذاهای پر رنگدانه و سیگار کشیدن از بین می روند و تغییر رنگ می دهند. مخصوصا در نوع لمینت کامپوزیتی که ضعیف تر است، و تغییر رنگ بیشتر اتفاق می افتد. 

عادت های بد دهانی

برخی عادت های بد دهانی است که، باید آن ها را درمان کنید، مانند: جویدن ناخن ، جویدن یخ، جویدن مداد و دندان قروچه. در صورتی که این عادات را درمان نکنید، لمینت دچار شکستگی و لب پر شدن می شود.   

مراجعه به دندانپزشک برای چکاپ های مکرر

باید به صورت منظم و مکرر برای چکاپ دندان هایتان به دندانپزشک مراجعه کنید. دندانپزشک در صورت نیاز دندان های شما را جرم گیری می کند و از پوسیدگی دندان های لمینت شده و طبیعی جلوگیری می کند.  

نمونه کارهای لمینت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *